SK
EN

Prvý ročník Bratislavského knižného festivalu BRaK sa konal v roku 2014 od 30. mája – 1. júna v Pisztoryho paláci. Predajnej výstavy kníh sa zúčastnili menšie vydavateľstva zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. V programe boli diskusie, predstavenia a workshopy.

Zahraničnými hosťami festivalu z radov spisovateľov boli pražský románopisec a filozof Michal Ajvaz či ukrajinský autor Taras Prochasko. Medzi domácich hostí patrili napríklad Agda Bavi Pain, Tomáš Ulej, Márius Kopcay, Laco Kerata a mnohí iní.

 

PROGRAM

ŠTVRTOK 29. 05.


Warm – up [ôrmap] v KC Dunaj


Warm – up [ôrmap] v KC Dunaj

18:00
Literárny cirkus KK Bagalu: Tomáš Ulej, Agda Bavi Pain, Márius Kopcsay, Laco Kerata

18:00
Literárny cirkus KK Bagalu: Tomáš Ulej, Agda Bavi Pain, Márius Kopcsay, Laco Kerata

20:00
Koncerty: Kolowrat, Kosa z nosa

20:00
Koncerty: Kolowrat, Kosa z nosa

vstupné 5€

22:30
Afterparty: Goethe DJ set (Gešo & Tana Deformed)

22:30
Afterparty: Goethe DJ set (Gešo & Tana Deformed)

PIATOK 30. 05.

Pisztoryho palác - Sála

8:30 – 10:00
Kreatívne ráno: Ukrajina na BRaK-u

8:30 – 10:00
Kreatívne ráno: Ukrajina na BRaK-u

Hostia: Romana Romanyshyn a Andriy Lesiv (Art Studio Agrafka, UA), Grigory Semenchuk
(Medzinárodný literárny festival v Lvove, UA)

Pisztoryho palác - Sála

18:00 – 19:30
Michal Ajvaz (CZ) – Tajomstvo knihy/Rozhovor s pražským spisovateľom vedie Viktor Suchý

18:00 – 19:30
Michal Ajvaz (CZ) – Tajomstvo knihy/Rozhovor s pražským spisovateľom vedie Viktor Suchý

SOBOTA 31. 05.

Pisztoryho palác - Sála

10:30 – 11:30
Ako čerpať z grantových programov podporujúcich knižnú kultúru (LIC – Literárne informačné centrum, CEF – Stredoeurópska nadácia, Kreatívna Európa)

10:30 – 11:30
Ako čerpať z grantových programov podporujúcich knižnú kultúru (LIC – Literárne informačné centrum, CEF – Stredoeurópska nadácia, Kreatívna Európa)

Pisztoryho palác - Sála

12:00 – 13:00
Pro Libris: stretnutie s ocenenými autormi / Anna Kiliánová, Peter Balko, Michaela Rosová

12:00 – 13:00
Pro Libris: stretnutie s ocenenými autormi / Anna Kiliánová, Peter Balko, Michaela Rosová

Pisztoryho palác - Sála

13:00 - 14:00
Divadlo ZkuFraVon - GRIMMOVCI, ZAKLIATI BRATIA

13:00 - 14:00
Divadlo ZkuFraVon - GRIMMOVCI, ZAKLIATI BRATIA

Pisztoryho palác - Sála

13:15 – 14:00
Dejiny slovenského komiksu / Marek Menke (SK)

13:15 – 14:00
Dejiny slovenského komiksu / Marek Menke (SK)

Pisztoryho palác - Sála

14:30 – 15:30
Aká je cena literárnej ceny? / Pavel Mandys (Magnesia Litera), Katarína Kucbelová (Anasoft Litera), Miroslava Vallová (Literárne informačné centrum)

14:30 – 15:30
Aká je cena literárnej ceny? / Pavel Mandys (Magnesia Litera), Katarína Kucbelová (Anasoft Litera), Miroslava Vallová (Literárne informačné centrum)

Pisztoryho palác - Sála

16:00 – 17:00
Na východ od raja: cestopisná a reportážna literatúra o východnej Európe / Ziemowit Szczerek (PL), Maroš Krajňak (SK), moderuje: Patrik Oriešek (SK)

16:00 – 17:00
Na východ od raja: cestopisná a reportážna literatúra o východnej Európe / Ziemowit Szczerek (PL), Maroš Krajňak (SK), moderuje: Patrik Oriešek (SK)

Pisztoryho palác - Sála

17:15 – 18:00
Knihy s príbehom / Palo Bálik (SK)

17:15 – 18:00
Knihy s príbehom / Palo Bálik (SK)

Pisztoryho palác - Sála

18:30 – 20:00
Taras Prochasko (UA) – „V novinách o tom nenapíšu”/ Rozhovor s ukrajinským autorom vedie Patrik Oriešek (SK)

18:30 – 20:00
Taras Prochasko (UA) – „V novinách o tom nenapíšu”/ Rozhovor s ukrajinským autorom vedie Patrik Oriešek (SK)

Galéria

10:00 – 12:00
Kaligrafia 4.0 – workshop [ôrkšop] / Ján Filípek (SK)

10:00 – 12:00
Kaligrafia 4.0 – workshop [ôrkšop] / Ján Filípek (SK)

Galéria

11:00 – 13:00
Kabinet detskej knihy – workshop [ôrkšop] ASIL – u / Vladimír Král (SK): Kamaráti z písmeniek, Daniela Olejníková (SK): Motýlí pavilón, Martina Rozinajová (SK): Ako vzniká kniha

11:00 – 13:00
Kabinet detskej knihy – workshop [ôrkšop] ASIL – u / Vladimír Král (SK): Kamaráti z písmeniek, Daniela Olejníková (SK): Motýlí pavilón, Martina Rozinajová (SK): Ako vzniká kniha

Galéria

12:00 – 20:00
Tvorba radikálnych vyšívaných knižných záložiek – workshop [ôrkšop] / Kundy Crew

12:00 – 20:00
Tvorba radikálnych vyšívaných knižných záložiek – workshop [ôrkšop] / Kundy Crew

Galéria

14:00 – 16:00
Tvorba komiksu – workshop [ôrkšop] / Marek Menke (SK)

14:00 – 16:00
Tvorba komiksu – workshop [ôrkšop] / Marek Menke (SK)

Kaviareň / nádvorie

13:00 – 14:00
O vydavateľstve Baobab a českej ilustrácii s Jurajom Horváthom (CZ)

13:00 – 14:00
O vydavateľstve Baobab a českej ilustrácii s Jurajom Horváthom (CZ)

Kaviareň / nádvorie

14:00 – 14:30
Krakov – mesto literatúry UNESCO / Justyna Jochym (PL)

14:00 – 14:30
Krakov – mesto literatúry UNESCO / Justyna Jochym (PL)

Kaviareň / nádvorie

15:15 – 16:00
Bestsellery a čitateľské „nákazy“ v 18. storočí / Ivona Kollárová (SK)

15:15 – 16:00
Bestsellery a čitateľské „nákazy“ v 18. storočí / Ivona Kollárová (SK)

Kaviareň / nádvorie

16:30 – 17:30
Aké príbehy by rozprávala Šeherezáda v dnešnom arabskom svete? / Marek Brieška

16:30 – 17:30
Aké príbehy by rozprávala Šeherezáda v dnešnom arabskom svete? / Marek Brieška

Kaviareň / nádvorie

18:00 - 20:00
"Vo víne je Anča" Dražba vín slobodného vinárstva o limitovanú edíciu 24 fliaš s unikatnými vinetami od talentovaných slovenských ilustrátorov (SK) A4 – nultý priestor

18:00 - 20:00
"Vo víne je Anča" Dražba vín slobodného vinárstva o limitovanú edíciu 24 fliaš s unikatnými vinetami od talentovaných slovenských ilustrátorov (SK) A4 – nultý priestor

Kaviareň / nádvorie

20:30
Koncert NE:BO:DAJ (SK) / J. Ambrózová (spev, husle, drumbľa), J. Fujak (klavír, spev, zvukové objekty, fotokulisy), A. Pleštinský (taliansky bajan, píšťalka, poľnica). Špeciálny hosť Ján Boleslav

20:30
Koncert NE:BO:DAJ (SK) / J. Ambrózová (spev, husle, drumbľa), J. Fujak (klavír, spev, zvukové objekty, fotokulisy), A. Pleštinský (taliansky bajan, píšťalka, poľnica). Špeciálny hosť Ján Boleslav

NEDEĽA 01.06.

Pisztoryho palác - Sála

10:00 – 11:00
Zlatá priadka: divadelné predstavenie na motívy rozprávky Márie Ďuríčkovej / Divadlo TUŠ (SK)

10:00 – 11:00
Zlatá priadka: divadelné predstavenie na motívy rozprávky Márie Ďuríčkovej / Divadlo TUŠ (SK)

Pisztoryho palác - Sála

11:30 – 12:30
Béla Bartók a drevený princ / OZ Bratislavské rožky (SK)

11:30 – 12:30
Béla Bartók a drevený princ / OZ Bratislavské rožky (SK)

Pisztoryho palác - Sála

13:00 – 14:00
Robo Roth číta Hlbokomorské rozprávky (SK)

13:00 – 14:00
Robo Roth číta Hlbokomorské rozprávky (SK)

Pisztoryho palác - Sála

14:30 – 15:30
Jonatán malý ako omrvinka - uvedenie knižnej novinky Jána Milčáka (SK) do života / Predstavenie Divadla čítania Gunill - Ján Milčák: Rozprávka o oslíkovi

14:30 – 15:30
Jonatán malý ako omrvinka - uvedenie knižnej novinky Jána Milčáka (SK) do života / Predstavenie Divadla čítania Gunill - Ján Milčák: Rozprávka o oslíkovi

Galéria

11:00 – 13:00
Knižná dielňa s časopisom Egreš /Zuzana Mitošinková (SK)

11:00 – 13:00
Knižná dielňa s časopisom Egreš /Zuzana Mitošinková (SK)

Galéria

12:00 – 15:00
Linoryt – workshop [ôrkšop] / Palo Čejka a Tomáš Klepoch (SR)

12:00 – 15:00
Linoryt – workshop [ôrkšop] / Palo Čejka a Tomáš Klepoch (SR)

Galéria

12:00 – 16:00
Tvorba radikálnych vyšívaných knižných záložiek – workshop [ôrkšop] / Kundy Crew (SK)

12:00 – 16:00
Tvorba radikálnych vyšívaných knižných záložiek – workshop [ôrkšop] / Kundy Crew (SK)

Galéria

13:00 – 16:00
Cesta okolo sveta za 1,5 hodiny – workshop [ôrkšop] / Alžbeta Zemanová a Magdaléna Rutová (CZ)

13:00 – 16:00
Cesta okolo sveta za 1,5 hodiny – workshop [ôrkšop] / Alžbeta Zemanová a Magdaléna Rutová (CZ)

Kaviareň / nádvorie

10:00 – 11:00
Pán Mrkvička číta (nielen) deťom (SK)

10:00 – 11:00
Pán Mrkvička číta (nielen) deťom (SK)

Kaviareň / nádvorie

11:00 – 14:00
Cook the Book - Workshop [ôrkšop] / Magazín Pyré (SK)

11:00 – 14:00
Cook the Book - Workshop [ôrkšop] / Magazín Pyré (SK)

Kaviareň / nádvorie

14.00 – 15:00
Zázračný oriešok – uvedenie víťaznej rozhlasovej rozprávky aktuálneho ročníka súťaže (SK)

14.00 – 15:00
Zázračný oriešok – uvedenie víťaznej rozhlasovej rozprávky aktuálneho ročníka súťaže (SK)

Výstavy knižných ilustrácií


Martina Matlovičová


Martina Matlovičová

Výstavy knižných ilustrácií


Daniela Olejníková


Daniela Olejníková

Výstavy knižných ilustrácií


Vlado Král


Vlado Král

Výstavy knižných ilustrácií


ASIL - obrázkový kokteil – výstava kníh a ilustrácií


ASIL - obrázkový kokteil – výstava kníh a ilustrácií

Výstavy knižných ilustrácií


Nastia Sleptsová (UA)


Nastia Sleptsová (UA)

Výstavy knižných ilustrácií


Art Studio Agrafka (UA)


Art Studio Agrafka (UA)

Výstavy knižných ilustrácií


L'Atelier Automatique - multifunkční portrétovací stroj (CZ)


L'Atelier Automatique - multifunkční portrétovací stroj (CZ)

Výstavy knižných ilustrácií


Baobab Mischung - výstava sběru ilustrátorů Baobabu (CZ)


Baobab Mischung - výstava sběru ilustrátorů Baobabu (CZ)

FOTOGALÉRIA BRaK 2014

Autor fotografií: Laci Palmai