Update cookies preferences BRaK Festival | Archív 2021
SK
EN

PROGRAM

PIATOK

čítanie, diskusia

17:00
Čau o piatej - Návrat anjelov

17:00
Čau o piatej - Návrat anjelov

Park de Palma

Naše prvé opovrhnutie patrí pánom literátom,
ktorí nevidia! Dobrý deň.
Prichádzame z čistých krajín detstva a kladieme
si otázky.

Takto burcujúco začínal v roku 1963 poetický manifest troch ani nie dvadsaťročných básnikov. Žiadali radikálnu zmenu vnímania, dožadovali sa návratu ľudskosti, dúfali v novú dobu poézie. Osamelí bežci Ivan Laučík, Peter Repka a Ivan Štrpka našli svoje útočisko v časopise Mladá tvorba a práve autori z okruhu tohto kedysi progresívneho literárneho periodika uvedú ich prvú antológiu, ktorá vychádza v týchto dňoch vo vydavateľstve Modrý Peter. Na podujatí vystúpi predstaviteľ tejto najznámejšej básnickej skupiny Ivan Štrpka, bývalý šéfredaktor Mladej tvorby Ján Buzássy, zostavovateľ antológie Ján Štrasser, spisovateľ Dušan Dušek a vydavateľ Peter Milčák. Texty prečíta Ján Mistrík.

čítanie, diskusia

18:00
Interhelpo: vízia lepších svetov

18:00
Interhelpo: vízia lepších svetov

Park de Palma

V roku 1925 sa 300 čechoslovákov vydalo na dlhú cestu za vidinou svetlej budúcnosti do Kirgizska, aby tam pomohli založiť družstvo Interhelpo a započali novú dobu. Kniha Utópia v Leninovej záhrade podáva správu o tejto dobrodružnej ceste a z čriepkov mnohých ľudských osudov skladá pútavú mozaiku celej existencie československej komúny, ktorá do roku 1945 zažila ťažké chvíle neľahkých začiatkov, obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury, ako aj definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov.

Diskusiu s autorom knihy Lukášom Onderčaninom moderuje Marek Hudec. 

dišputa

19:00
NOVÁ (?) DOBA

19:00
NOVÁ (?) DOBA

Park de Palma

„Nič nebude ako predtým“ počujeme zaznievať opakovane. Čo to znamená alebo by mohlo? Ako prežívajú najväčšiu celoplanetárnu krízu za dlhé desaťročia tí najsenzitívnejší z nás, ľudia, ktorých údel je citlivo vnímať a následne zaznamenávať aj tie najmenšie spoločenské pohyby? Jakub Jošt v rozhovore s českým filozofom Václavom Janoščíkom a poetkou Máriou Ferenčuhovou o (novej?) dobe, ktorá nás omína a možno napĺňa nádejou.

online rozhovor

19:00
Ottessa Moshfegh a jej rok pokoja a odpočinku

19:00
Ottessa Moshfegh a jej rok pokoja a odpočinku

Sála

Ottessa Moshfegh (1981) je rodáčka z Bostonu. Zaujala už svojím románovým debutom Eileen, za ktorý v roku 2015 získala nomináciu na Man Bookerovu cenu. Nasledovala zbierka poviedok Homesick for Another World a v roku 2018 jej druhý román Môj rok pokoja a odpočinku, ktorý sa doteraz teší mimoriadnemu úspechu a minulý rok vyšiel aj v slovenskom preklade. Svoje poviedky publikuje aj v prestížnom The Paris Review. Jej príbehy spájajú svojrázne hrdinky a hrdinovia, ale aj cit pre atmosféru, ktorý nechýba ani v jej ostatnom románe, metadetektívke Smrť v jej rukách, ktorú práve vydáva Literárna bašta v preklade Daniely Krnáčovej. Moderuje Michal Tallo.

koncert

21:00
Taomi

21:00
Taomi

Park de Palma

Taomi je slovenský umelec vystupujúci v rámci mladého zoskupenia WELOVEVERYSIMPLE, ktoré spája kreatívnych ľudí z viacerých oblastí umenia vrátane hudby, módy alebo filmu. Taomi svojím jedinečným hlasom prináša pozitívne frekvencie najmä medzi mladých ľudí. Do povedomia sa dostal už v roku 2019, keď vydal svoj debutový album LET. Neskôr, presne o rok, Taomi zmenil hudobný smer a pristúpil k neo-soulu a jazzu s albumom pod názvom <3. V súčasnosti sa Taomi venuje prevažne spoluprácam. Nedávno však priniesol na svet nový singel s názvom LEITO. Na našom festivale Taomi vystúpi prvýkrát po roku a pol koncertnej pauzy.

Vstup na koncert je 4 eurá v predpredaji cez GoOut, 5 eur na mieste.

SOBOTA

10:00 - 19:00
Predajná výstava kníh

10:00 - 19:00
Predajná výstava kníh

Viac ako 35 pozoruhodných vydavateľstiev z Česka a Slovenska vystaví to najlepšie zo svojej produkcie.

detská joga

9:00
Joga zvieratká

9:00
Joga zvieratká

Park de Palma

Prezentácia detskej knižky Joga zvieratká o joge spojená s cvičením, a to všetko za sprievodu pesničiek a ukulele v podaní autorky knihy Zuzany Šmatlákovej! Príďte sa vy a vaše deti zabaviť rannou rozcvičkou. Všetky cviky v tejto knihe boli konzultované s certifikovanou trénerkou jogy a sú overené mnohými spokojnými malými cvičiteľmi.

O program sa postarajú Zuzka Šmatláková, autorka knihy, a Ivana Kuricová z Veselej jogy.

divadlo pre deti

10:00
Divadlo Fí: Domy – Stromy

10:00
Divadlo Fí: Domy – Stromy

Park de Palma

Súrodenci Peťo a Peťa sa vydajú na výlet do lesa. Ich stanovačka zrazu naberie nečakané rozmery, pretože okolo nich sa dejú zvláštne veci. Stretnú pani Les, zubatý kaleráb a aj sovu, ktorá má problémy so spánkom. Dobrodružstvo prinúti súrodencov, aby konali spolu. No postačí to na to, aby našli príčinu záhad a aby sa z hašterivých súrodencov stali hrdinovia lesa? Vydajme sa spoločne na dobrodružnú stanovačku, na ktorú budú ešte Peťo a Peťa dlho spomínať!

Minikoncert a čítačka

11:00
Pes Moko a jeho oko

11:00
Pes Moko a jeho oko

Park de Palma

Účinkujú: Mirka Ábelová, Juraj Zaujec, Esterka Zaujecová 

Psík Moko má len jedno oko. Keďže sa mu preto všetci smejú, žije ďaleko od ľudí a zvierat. Jedného dňa si povie, že samota ho už nebaví. Zbalí si mapu, kompas, deku a granuly a vydáva sa na dobrodružnú cestu za novým okom. Pes Moko a jeho oko je šarmantný rozprávkový príbeh vo veršoch pre deti a ich rodičov od známej slovenskej poetky. Prvýkrát zaznejú aj zhudobnené básničky z knižky v podaní Juraja a Esterky Zaujecových.

detský workshop

12:00
Akos Avoláš / workshop pre deti s Markou Staviarskou

12:00
Akos Avoláš / workshop pre deti s Markou Staviarskou

Kabinet pomalosti

Malý citrónový dinosaurík si pamätá len to, ako mu mama vraví: „Do tej jaskyne nesmieš nikdy vkročiť!“ Tak tam, samozrejme, šiel. Potom to už bolo len samé tresk! bum! plesk! Akos sa ocitá medzi ľuďmi. O šesťdesiatpäť miliónov rokov neskôr. A práve vtedy sa začína jeho dobrodružná cesta naprieč krajinami s novým kamarátom, psom Brunom. Aby našli spôsob, ako dostať Akosa naspäť domov, sú odhodlaní prejsť aj celý svet. Ľudia za tých pár tisíc rokov vynašli už všeličo, ale ako sa dá vrátiť čas?

čítanie

14:00
Básne o budúcnosti a každom konci sveta

14:00
Básne o budúcnosti a každom konci sveta

Park de Palma

Pásmo československých básní, ktoré predpovedajú budúcnosť.

diskusia, čítanie

14:00
Autorské čítanie Medziriadky: Jana Micenková a Emma Vičanová

14:00
Autorské čítanie Medziriadky: Jana Micenková a Emma Vičanová

Kabinet pomalosti

Medziriadky sú platforma pre mladú literatúru, ktorá organizuje literárnu súťaž, letnú školu literatúry a autorské čítania. Na nich sa vždy predstaví jeden etablovaný autor alebo jedna etablovaná autorka v tandeme s mladým začínajúcim autorom či mladou začínajúcou autorkou. Na podujatí BRaK 2021 sa takto spolu predstavia spisovateľka Jana Micenková a oceňovaná Medziriadkarka Emma Vičanová. Moderuje Viliam Nádaskay.

komentovaná prehliadka výstavy

14:00
Petra Feriancová: Chovateľ. Ríša vtákov

14:00
Petra Feriancová: Chovateľ. Ríša vtákov

Stretnutie o 14.00 vo foyer Novej Cvernovky

V spolupráci so „Sdružení The Július Koller Society, které provozuje výstavní prostor pro současné umění, archív a výzkumnou a publikační platformu se sídlem v Nové Cvernovce“ pozývame na komentovanú prehliadku výstavy Petry Feriancovej Chovateľ. Ríša vtákov. Komentovanú prehliadku povedie kurátor Daniel Grúň.

Výstava bude prístupná v piatok a sobotu v čase od 13.00 do 18.00. 

Pri vstupe na prvé poschodie zadajte na klávesnici videovrátnika číselný kód 1018.

diskusia

15:00
Zošalieť radšej v divočine?

15:00
Zošalieť radšej v divočine?

Park de Palma

Aleš Palán vydal knihu Raději zešílet v divočině na základe rozhovor so šumavskými pustovníkmi a samotármi, ktorí žijú mimo civilizácie. Prináša v nej pohľad do tajuplného sveta, o ktorom takmer nič nevieme. O putovaní, samote a prírode sa s ním v diskusii porozpráva žurnalista, riaditeľ Karloveskej knižnice a príležitostný putovník Tomáš Prištiak.

prednáška

15:00
O knižnej väzbe s Eliškou Čabalovou

15:00
O knižnej väzbe s Eliškou Čabalovou

Kabinet pomalosti

Prednáška Doc. PhDr. Elišky Čabalovej venovaná typológii knižnej väzby od staroveku až po súčasnosť s ukážkami jednotlivých funkčných makiet. Okrem toho Eliška predstaví Ateliér knižného dizajnu, ktorý vedie na Ostravskej univerzite, a práce študentov, ale aj svoju tvorbu, ktorá zahŕňa niekoľko rôznych výtvarných odborov. Popri viazaní knižných bibliofílií či vytváraní autorských kníh sa venovala aj textilu, pôsobí v oblasti voľnej grafiky, kaligrafie a obalového dizajnu. Práce Elišky Čabalovej sú zastúpené v zbierkach Museum für Kunst und Gewerbe (Hamburg, Nemecko), Moravskej galérie v Brne, Národného múzea v Prahe, Múzea knihy v Lokte nad Ohří, Pamätníka národného písomníctva v Prahe, Juhočeského múzea v Českých Budějoviciach, súkromných zbierkach v Českej republike, vo Francúzsku a v USA. 

Prednáška bude trvať 90 minút.

workshop

15:00
Pressink workshop

15:00
Pressink workshop

Ateliér Pressink, stretnutie o 15.00 vo foyer Novej Cvernovky  

Pressink je kníhtlačiarsky a tvorivý pracovný priestor. Štúdio založila v roku 2016 grafická dizajnérka Kristína Uhráková a ide o prvý funkčný priestor zameraný na kníhtlač na Slovensku. Kristína Uhráková povedie grafický workshop pre dospelých, na ktorom si bude môcť každý vytvoriť svoju grafiku.

diskusia

16:00
Príbeh razie v Moldave

16:00
Príbeh razie v Moldave

Sála

Samo Marec spolu reportérkou Denníka N Veronikou Prušovou napísali knihu Roky bezprávia, v ktorej do detailov opísali nielen priebeh samotnej razie v Moldave a osem rokov sa ťahajúci reťazec zlyhaní jednotlivcov aj rôznych úrovní štátnej moci, ale aj príbehy jednotlivých aktérov – poškodených, obžalovaných aj ľudí, ktorí im pomáhali na ceste za spravodlivosťou. 

Diskusiu o knihe a razii bude viesť ľudskoprávny aktivista Laco Oravec.

koncert

16:00
Zabiť Františka

16:00
Zabiť Františka

Park de Palma

Zabiť Františka je slovenský alt-folkový pesničkár, ktorý vo svojej tvorbe úspešne kĺbi folk, klasickú gitaru a indie pop. Výrazným prvkom vystúpení je jeho clivý a podmanivý hlasový prejav, zatiaľ čo pri započúvaní sa do jeho textov poslucháč nachádza spleť popkultúrnych odkazov. V marci vydal eponymný debutový album.

diskusia, čítanie

17:00
Nech žije Kráľ: Szczepan Twardoch na BRaK-u

17:00
Nech žije Kráľ: Szczepan Twardoch na BRaK-u

Park de Palma

Spisovateľ Szczepan Twardoch je hviezdou súčasnej poľskej literatúry. Vo svojej knihe Kráľ zaviedol čitateľov do Varšavy, akú už nikde nenájdeme. Pekné autá, dievčatá, studená vodka a horúca krv, rok 1937 a proti sebe stojí niekoľko rôznych svetov. Židia a kresťania. Fašisti a socialisti. Elegantné nablýskané centrum mesta a na druhej strane biedne okrajové štvrtí ponorené po uši do blata. Po tomto románe siahla aj televízna stanica Canal+ a urobila z neho úspešnú televíznu minisériu. Diskusiu moderuje Mário Gešvantner.

diskusia

17:00
A telo sa stalo slovom a prebývalo medzi ženami - 25 rokov Aspektu

17:00
A telo sa stalo slovom a prebývalo medzi ženami - 25 rokov Aspektu

Kabinet pomalosti 

 

Medzigeneračná a medzitematická diskusia s aspekťáčkami o mnohovrstvosti a rozbiehavosti textov, ktoré u nás už 25 rokov scitlivujú našu kultúru.

V roku 2021 oslavuje Knižná edícia ASPEKT 25. výročie od vydania svojej prvej knihy. 

„Keď sme sa v dnes už historických 90. rokoch radovali zo slobody, bola to najmä sloboda

reflektovať, premýšľať, hádať sa, nesúhlasiť, učiť sa, počúvať a prinášať impulzy. Všetky

nasledujúce desaťročia boli hektickejšie, než by sme si boli želali, a na tom sa takmer nič

nezmenilo ani dnes. Knižná edícia ASPEKT bola a stále je pri tom.

Rady sa navzájom stretneme a privítame s tými, ktoré sa môžu pochváliť staršími i novšími

knihami z Knižnej edície ASPEKTU, a keďže ich je neúrekom, uvádzame aspoň niektoré:

Irena Brežná, Uršuľa Kovalyk, Jana Juráňová, Barbora Hrínová, Alexandra Ostertágová, Nóra Ružičková, Jana Cviková, Zuzana Maďarová…“ 

 

Vystupujúce: 

Barbora Hrínová, Jana Juráňová, Jana Cviková, Zuzana Maďarová, Alexandra Ostertágová.

diskusia

18:00
Prirodzené svetlo Pála Závadu

18:00
Prirodzené svetlo Pála Závadu

Park de Palma

V románe Prirodzené svetlo sa spisovateľ Pál Závada vracia k svojim maďarsko-slovenským koreňom do Slovenského Komlóša v Békešskej župe. Postavami v jeho rozprávaní sú obyčajní ľudia, muži a ženy, Maďari, maďarskí Slováci aj Židia, autor rozvíja ich osudy pred druhou svetovou vojnou, počas vojny a v povojnových rokoch. Diskutovať s Pálom Závadom bude prozaik, básnik a dramatik Silvester Lavrík.

diskusia

19:00
Východný blok: diskusia s Lanou Lux

19:00
Východný blok: diskusia s Lanou Lux

Park de Palma

Lana Lux (1986) sa narodila v Dnipropetrovsku na Ukrajine. Keď mala desať rokov, spolu s rodičmi sa ako židovskí kontingentní utečenci usadili v Nemecku. Vyštudovala herectvo v Berlíne, kde žije a pracuje. Na festival BRaK príde spolu s prekladateľkou Paulínou Čuhovou uviesť preklad svojho románového debutu Kukolka z roku 2017, krutý príbeh o postsovietskej realite rozprávaný z perspektívy dieťaťa, ktoré zo dňa na deň muselo dospieť.

S autorkou sa bude rozprávať publicista a spisovateľ Michal Hvorecký.

koncert

21:00
NVMERI

21:00
NVMERI

Park de Palma

Math/progrockové trio NVMERI sú Pišta Královič, Palo Javorník a Miro Tuchyňa. Hudba NVMERI je plná matematických beatov a chytľavých melódií inšpirovaných škandinávskym indie popom. 

Spájaním komplexných, a pritom ľahko stráviteľných aranžmánov, šumivých synťákových plôch, psychadelických sólových úletov či Pištovho vyššie položeného hlasu sa zaraďujú k pozoruhodným zjavom na hudobnej scéne.

koncert

22:00
Drť

22:00
Drť

Sála

Angažovanú kapelu tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Texty Mareka Kundláka spolu s intenzívnym zvukom za hranicou štandardných žánrov testujú svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes.

Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth, známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Kapelu založil v roku 2019. Do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka, klávesistku Luciu Chuťkovú-Džubákovú, gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a bicistu Árona Portelekiho (Thisnis, Dorota). Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po (free) jazz.

Prvý album Puntičkár je zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠtB generála Alojza Lorenca. O štylizáciu textov sa postaral Marek Kundlák. Album kapela venovala obetiam perzekúcii, represií a vrážd komunistického režimu. 

 

Drť za album získala nomináciu na Radio_head Awards a zároveň nahrala titulnú pieseň k filmu Komúna (r. Jakub Julény). Pre nahratie druhého albumu a aktuálne koncerty k sebe prizvali bicistu Jozefa Krupu (Ankramu).

 

Členovia kapely

Michal Kaščák - vokál

Miroslav Tóth - saxofón

Marek Buranovský - gitara

Lucia Chuťková - Džubáková - klávesy

Jozef Krupa - bicie

Márton Czernovsky - basgitara

 

Vstup na oba koncerty je 7 eur v predpredaji cez GoOut, 10 eur na mieste. 

NEDEĽA

10:00 - 17:00
Predajná výstava kníh

10:00 - 17:00
Predajná výstava kníh

Viac ako 35 pozoruhodných vydavateľstiev z Česka a Slovenska vystaví to najlepšie zo svojej produkcie.

detské divadlo

10:00
Môj strakatý smiech alebo ako som sa stal silným

10:00
Môj strakatý smiech alebo ako som sa stal silným

Park de Palma

Interaktívna divadelná dramatizácia na motívy knihy Daniela Rušara: Strakáč a Tíoni. O hendikepoch, hľadaní vnútornej sily, tolerancii a priateľstve.

detský komiksový workshop

11:00
Komiksový workshop Jarmil in India pre deti s Marekom Rubcom

11:00
Komiksový workshop Jarmil in India pre deti s Marekom Rubcom

Kabinet Pomalosti 

Počas workshopu si deti vyhotovia rôzne komiksové dopravné prostriedky, z ktorých si potom vytvoria vozidlo a vydajú sa ním na cestu svojich snov.

 

diskusia, čítanie

13:00
Synchroironizovaný muž Martiny Sľúkovej

13:00
Synchroironizovaný muž Martiny Sľúkovej

Park de Palma

Herečka, režisérka a dramaturgička Martina Sľúková napísala zbierku 36 mikropoviedok Synchroironizovaný muž. Tie sú o náhodných okamihoch, bezčasej bezmocnosti, erotických túžbach aj veľkolepých epizódach v nepredpokladateľných kontextoch. O knihe, náhodnosti a absurdite sa s Martinou Sľúkovou porozpráva redaktor a moderátor Dado Nagy.

diskusia

14:00
KAPITALKS Zabudnutá ľavica: Avantgardné časopisy

14:00
KAPITALKS Zabudnutá ľavica: Avantgardné časopisy

Park de Palma

V medzivojnovom období vychádzalo v Československu niekoľko avantgardných, ľavicových časopisov. Pripomenieme si aspoň dva z nich: Novú Bratislavu a DAV. Budeme sa rozprávať s germanistkou a teoretičkou dizajnu Klárou Prešnajderovou a literárnym teoretikom Martinom Makarom. Moderuje sociológ a redaktor Kapitálu Dominik Želinský.

diskusia

15:00
Štefánik na tretiu

15:00
Štefánik na tretiu

Park de Palma

Za posledný rok vyšlo toľko ilustrovaných kníh o Štefánikovi, ako nevyšlo za sto rokov od jeho smrti. V rozhovore s tromi tvorcami grafického spracovania života jedného z najpopulárnejších Slovákov sa dozvieme, čím ich postava Štefánika priťahuje natoľko, že s ňou strávili mesiace či roky pri tvorbe knihy. Diskusiu o knihách povedie s Michalom Balážom, Tomášom Kriššákom a Adamom Berkom teoretik popkultúry Juraj Malíček.

workshop

15:00
Pressink workshop

15:00
Pressink workshop

Ateliér Pressink, stretnutie o 15.00 vo foyer Novej Cvernovky  
Pressink je kníhtlačiarsky a tvorivý pracovný priestor. Štúdio založila v roku 2016 grafická dizajnérka Kristína Uhráková a ide o prvý funkčný priestor zameraný na kníhtlač na Slovensku. Kristína Uhráková povedie grafický workshop pre dospelých, na ktorom si bude môcť každý vytvoriť svoju grafiku.

diskusia

16:00
Flâneur, človek kráčajúci

16:00
Flâneur, človek kráčajúci

Park de Palma

Kto je to flanér a čo robí v meste?
Jana Beňová napísala knihu Flanérova košeľa, v ktorej opisuje 8 a pol bratislavských ulíc z pohľadu flanéra.
Fabian Saul (1986) je hudobný skladateľ a šéfredaktor magazínu Flaneur, ktorý každé svoje číslo venuje jedinej ulici v niektorej zo svetových metropol. Spolu s ďalšími autormi odtiaľ prináša originálne príbehy poznamenané nomádstvom a interdisciplinaritou.
Diskusiu s nimi moderuje profesionálny mestský chodec Laco Oravec.

koncert

19:00
Bert & friends

19:00
Bert & friends

Bert & Friends je česká skupina, ktorá debutovala v roku 2016 singlom Haluzinace. Frontmanom kapely je Albert Romanutti. členovia kapely o sebe tvrdia, že sa vrátili v čase z roku 2050 a prišli svojimi piesňami zachrániť hudobnú scénu. Ich skladby sa vyznačujú psychadelickým prístupom a abstraktným textom. Najstreamovanejšou skladbou tejto kapely sú Plody moří. V 2019 boli nominovaní na Cenu Anděl ako Objav roku, v 2021 Anděla vyhrali za videoklip Piš mi básně.

Vstup na koncert je 4 eurá v predpredaji cez GoOut, 5 eur na mieste.

PIATOK AŽ NEDEĽA

výstava


Voda – život, mýtus, pohyb


Voda – život, mýtus, pohyb

Téma vody je opakujúci sa prvok mytológie a rozprávkových kníh: na brehoch morí a riek sa otvárajú ďalšie svety, naloďujú sa na nich odvážni cestovatelia, ktorí sa vydávajú na výpravu s cieľom objaviť neznáme, hrdinovia prekonávajú mnoho prekážok pri hľadaní životodarnej vody. Táto téma podobne ako naše rieky spája tvorcov v krajinách Vyšehradu. Naša výstava sa zameriava na ilustrácie v detských knihách, ktoré zahŕňajú tri základné typy vizuálneho stvárnenia vody: voda ako rozprávkovo-mýtický motív, voda ako riečne a morské prostredie a voda ako miesto zotavenia.
Výstava predstavuje výber diel najlepších súčasných poľských, českých, slovenských a maďarských ilustrátorov a ilustrátoriek, m.i.: Tereza Vostradovská, Alžběta Zemanová,  Peter Sís, Daniela Olejniková, Chrudoš Valoušek, Eva Maceková, Olga Černá, Tereza Říčanová, Nastia Sleptsova, Veronika Klímková-Holecová, Martina Matlovičová, Maciek Blaźniak, Joanna Czaplewska, Marianna Oklejak, Aleksandra Mizielińska, Katarzyna Bajerowicz, Karol Banach, Emilia Dziubak, , Marta Ignerska, Konstancji Czirenberg, Roch Urbaniak, Joanna Concejo, Baranyai, Bányai István, Békés Rozi, Dezső Andrea, Gévai Csilla, Grela Alexandra, Herbszt László, Kismarty-Lechner Zita a iné.
 
Kurátor: Emese Révész