Update cookies preferences BRaK Festival | Archív 2023
SK
EN

PROGRAM

BRaK Konferencia 2023

ŠTVRTOK 01.06.
PROGRAM

ŠTVRTOK 01.06.
PROGRAM

NOVÁ CVERNOVKA, SÁLA
 

Ako rýchly rozvoj umelej inteligencie ovplyvní knižný trh? Je súčasný výber kníh dostatočne rozmanitý, a ak nie, ako ho otvoriť pestrej škále príbehov a prístupov? A nakoniec, ako knihy lepšie predať a zviditeľniť v priestore sociálnych sietí a prepojených umeleckých foriem?

Súčasťou 10. ročníka BRaK-u – Bratislavského knižného festivalu je aj konferencia o zákulisí vydávania kníh, ktorá pozýva do diskusie okrem vydavateľstiev a kníhkupectiev aj širokú verejnosť.

Každá z prednášok trvá 30 minút a o téme bude následne prebiehať diskusia. Moderuje Slavo Sochor z vydavateľstva Literárna bašta. Dve prednášky budú tlmočené z angličtiny.

 

PROGRAM:

10:00 – Róbert Špoták: Podpora literatúry vo Fonde na podporu umenia

11:00 – Maciej Marcisz: Knižný marketing v Poľsku: trendy a spôsoby, ako efektívnejšie promovať knihy

13:00 – Anna Stičková: Bibliodiverzita jako nakladatelská denní praxe

14:00 – Martin Jenča/Žltý: Ako komunikovať a propagovať dobré publikácie

15:00 – Octavio Kulesz: Od papiera k algoritmom. Ako umelá inteligencia mení vydavateľský priemysel

 

PIATOK 02.06.

diskusia

15:30
Príbeh Tisíc a jedného vtipu / Otvorenie festivalu

15:30
Príbeh Tisíc a jedného vtipu / Otvorenie festivalu

Park de Palma, diskusia

Aký príbeh sa skrýva za knihou, ktorá sa stala etalónom slovenského humoru? O tom, ako režim ovplyvňoval jej (ne)vydanie, ako vplýval na autora a aké miesto má v tunajšej kultúre smiechu, budú diskutovať Julia Sherwood, dcéra Jána Kalinu, a Dušan Taragel, autor doslovu knihy Tisíc a jeden vtip po päťdesiatich rokoch. 

diskusia

16:30
Alena Wagnerová: NEOHLÍŽEJ SE, ZKAMENÍŠ!

16:30
Alena Wagnerová: NEOHLÍŽEJ SE, ZKAMENÍŠ!

Sála, diskusia

Neohlížej se, zkameníš – o protinacistickom odboji zobrazenom cez príbeh mladých ľudí z pražského Smíchova sa porozpráva Tomáš Hučko s autorkou Alenou Wagnerovou. Ako vznikala kniha napísaná na základe denníkov, korešpondencie a rozhovorov s pamätníkmi? Je táto téma po takmer osemdesiatich rokoch stále relevantná?

diskusia

17:30
Ostap Slyvynsky (UA) – Ako páchne bolesť?

17:30
Ostap Slyvynsky (UA) – Ako páchne bolesť?

Park de Palma, diskusia

Ostap Slyvynsky je ukrajinský básnik, esejista, prekladateľ, literárny kritik a akademik. Spolu s Annou Siedykh uvedie slovenský preklad Slovníka vojny (N press, 2023), v ktorom bežné slovníkové heslá mení na výpovede o krvavom konflikte a situáciách vymykajúcich sa našej každodennosti prežitej v mieri.

diskusia + čítanie

17:30
Depešáci Petra Gärtnera

17:30
Depešáci Petra Gärtnera

Kabinet pomalosti, uvedenie knihy

Depešáci sú novým románom spisovateľa Petra Gärtnera. Príbeh mapuje obdobie mládežníckych subkultúr na sklonku socializmu v kolorite typického priemyselného mesta. Hrdinami sú dvaja učni snažiaci sa za každú cenu dostať na legendárny koncert Depeche Mode v Prahe v roku 1988. O bohatú nádielku ilustrácií do knihy sa postaral Ďuro Balogh. Spolu s autormi uvedie dielo do života moderátor Oliver Rehák.

komentovaná prehliadka

17:30
Vladimir Kazanevsky

17:30
Vladimir Kazanevsky

Foyer, komentovaná prehliadka

Okrem samotnej výstavy svetoznámeho ukrajinského karikaturistu Vladimira Kazanevského sa môžete zúčastniť na komentovanej prehliadke. Porozprávajte sa s autorom, ktorý publikoval svoje diela v mnohých svetových časopisoch a novinách (Washington Post, Nebelspalter, Eulenspiegel, Courrier International a i.). Ústrednou témou vystavovaných kresieb je humor vs. vojna.

diskusia

18:00
Líž med cez sklo, až kým nepocítiš bodnutie včely / Ján Buzássy

18:00
Líž med cez sklo, až kým nepocítiš bodnutie včely / Ján Buzássy

Sála, diskusia

Už prvé autorove zbierky zakladajú modernú tradíciu slovenskej reflexívnej lyriky, ktorá je najmä jeho zásluhou myšlienkovo inšpiratívna a umelecky neopakovateľná. Autorove postupy, irónia, slovná hra, persifláž a lakonická, iskrivá pointa (ale najmä groteskný výkrik) sa v tvarovej mnohorakosti a v širokom asociačnom oblúku podieľajú na artizme, ktorý sa vzďaľuje od akejkoľvek samoúčelnosti, lebo jeho významy a čitateľom dotvárané obsahy akcentujú podstatu, ľudskosť, šľachetnosť a empatiu bez akýchkoľvek umeleckých kompromisov. Zbierky zaradené do prvého zväzku súborného básnického diela patria k tomu najlepšiemu, čo v slovenskej poézii po roku 1945 vzniklo.

diskusia

18:30
V Sklenenej záhrade Tatiany Țîbuleac (MD)

18:30
V Sklenenej záhrade Tatiany Țîbuleac (MD)

Kabinet pomalosti, diskusia

Tamara Pavlovna si v detskom domove vyberie dievčatko, ktoré síce nerozpráva jej jazykom, no najviac vydrží. Totiž jedine vďaka vytrvalosti a zaťatosti, obklopená drobnými radosťami z pestrého života na dvore jedného bytového domu v Kišiňove, nájde dospievajúca Lastočka spôsoby, ako sa vyrovnať s cudzím jazykom, neľahkými podmienkami, pocitom viny z túžby po vlastných rodičoch... Dej románu Sklenená záhrada sa vracia do rokov perestrojky a glasnosti, do rokov konca sovietskej éry a začiatku hľadania samostatnej moldavskej identity. Tatiana Țîbuleac zaň v roku 2019 získala Cenu Európskej únie za literatúru. Knihu uvedie do života jej autorka spolu s prekladateľkou Evou Kenderessy a moderátorom Martinom Kasardom.

diskusia + čítanie

19:00
Andrzej Stasiuk (PL)

19:00
Andrzej Stasiuk (PL)

Sála, diskusia + čítanie

Andrzej Stasiuk je oceňovaný poľský spisovateľ, básnik, publicista a vydavateľ. Napísal takmer tri desiatky kníh, medzi nimi nájdeme prózu, cestopisy, poéziu, zbierky fejtónov i dramatické diela. Viaceré z nich sú preložené aj do slovenčiny – novinkou je kniha Cestou do Babadagu, v ktorej berie čitateľstvo na potulky po tých najzabudnutejších kútoch strednej a východnej Európy. Dielo o výpravách do krajín a duší v Poľsku, na východnom Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Albánsku, Moldavsku a Ukrajine predstaví v diskusii s Michalom Havranom. Tlmočí Mário Kyseľ. Ukážku číta Andrej Remeník.

koncert

20:30
Zea

20:30
Zea

Park de Palma, koncert

Na festivale vystúpi aj zástupkyňa alternatívneho popu - speváčka Zea. Pred nedávnom jej vyšiel debutový album Burning Light, ktorý jej produkoval slovensko-kanadský producent Milan André. Spolupracovala aj s Benom Cristovaom či Pauliem Garandom, podieľala sa aj na skladbách viacerých českých raperov. Zea, vlastným menom Alžbeta Ferencová, je pôvodom Slovenka a Rómka, na čo je patrične hrdá a odráža to vo svojej tvorbe. Práve jej prababička Elena Lacková je prvou Rómkou, ktorá vyštudovala Karlovu univerzitu a napísala prvú rómsku divadelnú hru.

afterpárty

22:00
Die Kartoffeln

22:00
Die Kartoffeln

Bar, DJ 

Sentimental DJs hrajú do tanca aj na počúvanie.

SOBOTA 03.06.

divadlo, detský program

10:15
Divadlo Veteš: Chrobák v hlave

10:15
Divadlo Veteš: Chrobák v hlave

Park de Palma, divadlo pre deti

„Nie je všetko také, aké sa to zdá. Keď nastražíš uši, porozumieš duši.“ Akusticko-imaginatívna divadelná rozprávka pre deti od 4 rokov o naozajstnom počúvaní a vzájomnom porozumení. Hra pracuje s princípmi rozhlasovej hry, pohybového divadla a predstavivosti každého jedného poslucháča. Ide o príbeh dievčaťa, ktoré sa nudí a dostane „chrobáka“ do hlavy. Keď sa lepšie započúva, vo svojej predstavivosti objaví bohatý svet plný zaujímavých príbehov, ktorými ju sprevádzajú rozmanité chrobáky, a tak sa naučí niečo o bohatom vnútornom svete, empatii, jedinečnej existencii každého jedného z nás a tiež o tom, že zabaviť sa dá aj len so svojou fantáziou.

Účinkuje: Zuzana Strnátová

prezentácia

11:00
Late BRaKfast s Joanom Negrescolorom

11:00
Late BRaKfast s Joanom Negrescolorom

Ateliér Svetlík, prezentácia

Prijmite pozvanie na raňajky so španielskym autorom a ilustrátorom. Negrescolor absolvoval štúdium ilustrácie a literatúry pre deti na Escola Massana a EINA University School of Design and Art of Barcelona. Pracoval pre kultúrne inštitúcie, noviny a reklamné spoločnosti. Neskôr sa začal intenzívne zaujímať o obrázkové knihy. V roku 2017 vydal svoju prvú knihu A Cidade dos Animais (Mesto zvierat), ktorá získala medzinárodné ocenenie pre mladých ilustrátorov Zlatý kolovrátok (2017) a cenu Junceda (2018). Bola tiež zaradená do výstavy bolonských ilustrátorov a do katalógu White Ravens. Negrescolor pôsobí v Barcelone, kde okrem iného spolupracuje s rôznymi kultúrnymi a spoločenskými iniciatívami.

detský program

10:30
Agáta, kde si?

10:30
Agáta, kde si?

Žirafa stage, diskusia a workshop pre deti

Čerstvá kniha z dielne vydavateľstva Bublina je dobrodružným cestopisom do útrob mobilného telefónu. Hlavná hrdinka, deväťročná Agáta, je nekonečnými možnosťami aplikácií a rýchleho online sveta natoľko fascinovaná, že ju jej nový mobil doslova vcucne. O vzniku knihy, o nástrahách ale aj možnostiach online priestoru, ktorý deti stále viac priťahuje, sa budeme rozprávať s autorkami knihy Terezou Oľhovou a Evou Šandíkovou, do diskusie pre rodičov sa pridá psychologička Laura Bittó Urbanová a o detský tvorivý program sa postará Miriam Halamičková.

detský program, koncert

11:30
Džumelec

11:30
Džumelec

Park de Palma, detský program, koncert

Erik Sikora alias Džumelec je projekt košického vizuálneho umelca, absolventa Akadémie výtvarných umení v Prahe Erika Sikoru – laureáta Ceny Oskára Čepana z roku 2019. Ten doposiaľ reprezentoval svoju charakteristickú „folk-popeínovú“ one man show, koncerty spojené s výstavami, pechakuchovskými prednáškami či performance. Lokálne ukotvený vo Vyšnom Klátove a okolí osobitou formou produkuje originálne autorské pesničky, s ktorými sa predstavil aj na Festivale Pohoda.

diskusia + čítanie

13:00
Patrik Banga (CZ)

13:00
Patrik Banga (CZ)

Ateliér Svetlík, diskusia, autorské čítanie

Aká náročná je snaha uniknúť predsudkom, keď žijete v rómskej komunite v pražskom Žižkove a vôkol vás zúria deväťdesiate roky? Kniha Skutečná cesta prináša životný príbeh novinára Patrika Bangu, ktorý sa napriek neprajnej realite, rasizmu, policajnej brutalite a odmietaniu nakoniec stal popredným českým novinárom.

workshop – detský program

13:30
Džumelec & Lukáš Valkučák – pesničkový workshop

13:30
Džumelec & Lukáš Valkučák – pesničkový workshop

Žirafa stage, workshop pre deti

Textársko-hudobný workshop Erika Sikoru alias Džumelca a Lukáša Valkučáka pozýva deti každého veku, aby si vytvorili vlastné textové náplne do pesničiek. Zážitky spájané do dadaistických koláží, z kníh presakujúce slová, ktoré túžia byť nahlas povedané alebo dokonca zaspievané.

výstava

13:00
Komentovaná prehliadka výstavy Na začiatku to bolo ako na začiatku, všetko sa však skončilo koncom

13:00
Komentovaná prehliadka výstavy Na začiatku to bolo ako na začiatku, všetko sa však skončilo koncom

Zborovňa, výstavy

Výstava prináša spektrum prístupov ku kresbe a k ilustrácii, ktorých výsledkom je médium autorskej knihy alebo zinu. V študentskej „sekcii“ výstavy sa prezentujú práce, ktoré vznikli prevažne v rámci Laboratória ilustrácie pod vedením Tomáša Klepocha na Katedre grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení. Autorský zin, ilustrovaná reportáž, kresbové zaznamenávanie subjektívnych zážitkov (zin TREFA), ale i závažnejších celospoločenských hrozieb (Manuál KK) sú sprístupnené cez pestrý výtvarný rukopis autorov a autoriek.

Autori a autorky: Viktória Bálintová, Terézia Kontúrová, Sarah Camilla Pekarčíková, Daniela Havrlentová, Lívia Suchá, Barbora Lovíšková, Veronika Porubčanská, Kristián Štupák, Marco Rapant, Namiko Uchnárová, Maximilián Rumanský (študenti/študentky VŠVU realizovali práce v rámci Laboratória ilustrácie pod vedením Tomáša Klepocha), Andrea Cverčková (Bc. práca v Ateliéri voľnej a farebnej grafiky, vedúci práce: Vojtech Kolenčík), Šimon Vlasák, Žofia Fordorová, Pavla Nečásková, Anna Vohralíková, Štěpán Blaschko, Jozes Virányi (študenti/študentky UMPRUM Praha pod vedením Juraja Horvátha), Magdalena Rutová, Darjan Hardi

Kurátor: Ján Kralovič

diskusia + čítanie

14:00
Patchworkové písanie Jany Bodnárovej

14:00
Patchworkové písanie Jany Bodnárovej

Kabinet pomalosti, diskusia + čítanie

Literárna dráha Jany Bodnárovej aj ASPEKT majú už tri desaťročia. Ich cesty sa stretávali v časopise i v knižnej edícii. Najnovšia kniha Patchwork v bielej potvrdzuje osobitosť Bodnárovej jemne poetického a zároveň drsne krutého hlasu. O jeho zdrojoch, pestrom patchworku spomienok, o útržkoch príbehov a vzťahu k výtvarnému umeniu sa s autorkou pozhovára vydavateľka Jana Cviková.

diskusia + čítanie

14:00
Krisztina Tóth (HU) – Pixel

14:00
Krisztina Tóth (HU) – Pixel

Park de Palma, diskusia + čítanie

Humor sa strieda s trpkosťou, príbehy, ktoré stavajú jeden na druhom, charakterizuje raz boľavá presnosť približovania, inokedy irónia vzďaľovania. Na seba nadväzujúce kapitoly prozaickej zbierky fungujú ako pixelové štvorce: každá kapitola predstavuje autonómny, výnimočný, vzrušujúci celok, no ak si všimneme zložitý systém vzťahov medzi nimi, spoja sa do úplne nového, fascinujúceho, veľkého príbehu. Pixel (2022) od významnej predstaviteľky maďarskej literárnej scény Krisztiny Tóth priblíži okrem samotnej autorky aj čítanie v podaní Tamary Šimončíkovej Heribanovej a diskusia s prekladateľkou Jitkou Rožňovou. Moderuje Mária Modrovich, tlmočí Lenka Nagyová. Kniha vyšla vo vydavateľstve Womanpress – Phoenix Library, Bratislava.

workshop – detský program

15:00
Knihorožka

15:00
Knihorožka

Žirafa stage, workshop pre deti

Dielnička pre malých kreatívnych knihomoľov a knihomoľky. Príďte si vyrobiť svoju vlastnú filcovú záložku do rožka – knihorožku. Ak ešte neviete šermovať ostrou ihlou, nevadí. Môžete si ju vyrobiť aj prepletaním nite v predpripravených dierkach. Na výber máte množstvo aplikácií, ktoré sa dajú jednoducho vymeniť vďaka samolepiacemu suchému zipsu.

diskusia

15:00
Fúzia múz live

15:00
Fúzia múz live

Sála, nahrávanie relácie Rádia Devín naživo

Fúzia múz je formát Rádia Devín, v ktorom sa stretáva súčasná slovenská literatúra/poézia a súčasná slovenská hudba a synergicky vytvoria nové umelecké dielo. Dialóg, moderovaný režisérom, dramaturgom a hudobným dramaturgom, vyústi do spoločnej hry, improvizácie, kde sa všetci navzájom počúvajú a ovplyvňujú a kde vzniká niečo nové. Zúčastnite sa na živom nahrávaní.

Účinkujú:

Robert Kolář (trúbka) a Alexander Platzner (saxofón) - hudba/improvizácia

Peter Kadlečík - slovo

Vlado Janček - slovo a autor textu

prednáška

15:00
„Pán hlavný, v tej polievke pláva...“

15:00
„Pán hlavný, v tej polievke pláva...“

Kabinet pomalosti, prednáška Jana Kraloviča

Prednáška sa zameria na výber ilustrácií a kresleného humoru zo slovenského a z českého prostredia. Výber je subjektívny, vychádza z osobnej zbierky kníh, ktoré budú súčasťou prezentácie. Prezentácia je zameraná na širšie spektrum výtvarných prístupov, kresbovej štylizácie, motív koláže v kreslenom humore, ako aj vzťah medzi humorom a konceptualizmom.

koncert

15:30
Petiar

15:30
Petiar

Park de Palma, koncert

Peter „Petiar“ Lachký (1977) je slovenský pesničkár a stand-up komik. S verejným vystupovaním začal v roku 1997 ako pesničkár. Už onedlho, v roku 2000, vydal debutové CD V krajine… a odvtedy neúnavne pracuje na druhom CD, ktoré je permanentne vo fáze zbierania materiálu a hľadania vhodného konceptu. Keďže sa mení autorov pohľad na svet, zážitky i témy, ktoré túži spracovať, tento proces je neohraničený. Celý čas koncertuje v kluboch i na festivaloch na Slovensku aj v Česku (štatisticky zanedbateľné vystúpenia absolvoval aj v Poľsku, UK a Holandsku). Keďže jeho tvorba je komorná a vyžaduje pozornosť, cíti sa viac doma v malých kluboch a čajovniach než na veľkých pódiách. Napriek tomu si ho už vypočuli návštevníci najväčších žánrových festivalov (Lodenica, Prázdniny v Telči, Zahrada, Trampská Porta, Strunobranie). Za zaujímavú časť svojho CV považuje niekoľko koncertov v úlohe predskokana Karla Plíhala.

prednáška

16:00
Antifašistický humor / Pavel Karous

16:00
Antifašistický humor / Pavel Karous

Ateliér Svetlík, prednáška

“Well, a satirical piece in the Times is one thing, but bricks and baseball bats really gets right to the point,” vraví postava Woodyho Allena na poznámku, ako bojovať proti prejavom nacizmu. Pavel Karous dlhodobo skúma antifašistické umenie v prvej polovici 20. storočia, ktorého hlavnými zbraňami bola práve vybrúsená irónia a útočný humor.

prednáška

16:30
Marián Kabát: Umelá inteligencia v preklade – spojenec či nepriateľ?

16:30
Marián Kabát: Umelá inteligencia v preklade – spojenec či nepriateľ?

Kabinet pomalosti, prednáška

Umelá inteligencia ako vedný odbor sa objavila v polovici deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Obrazy nezávislého stroja schopného samostatne myslieť sa vo fikcii objavujú už oveľa dlhšie, prítomné sú napríklad v dielach ako Frankenstein od M. Shelleyovej alebo R. U. R. od K. Čapka. Od konca roka 2022 sa stretávame s „novou“ verziou umelej inteligencie (ďalej len AI od artificial inteligence), ide o tzv. model LLM (large language model, v preklade veľký jazykový model). S príchodom týchto modelov sa otvorili rôzne diskusie o ich dopade na plejádu ľudských činností a zamestnaní. Aký dopad teda môže mať AI na umelecký preklad?

diskusia

17:00
Reportážny román z Duceho Talianska / Luca de Santis, Sara Colaone

17:00
Reportážny román z Duceho Talianska / Luca de Santis, Sara Colaone

Sála, diskusia

Lucu De Santis poznáme ako autora grafického románu V Taliansku sú iba praví chlapi, ktorý hovorí o vyhnanstve talianskych gejov za Mussoliniho vlády v rokoch 1938 – 1943. Komiks aj príbeh jeho vzniku priblíži jeho autor spolu s ilustrátorkou Sarou Colaone v diskusii s moderátorom Marekom Hudecom. Tento bod programu je aj súčasťou festivalu Dolce Vitaj.

autorské čítanie

17:00
Literárny cirkus KK Bagalu / Laco Kerata, Daniela Kapitáňová, Peter Uličný, Karol D. Horváth a Tomáš Ulej

17:00
Literárny cirkus KK Bagalu / Laco Kerata, Daniela Kapitáňová, Peter Uličný, Karol D. Horváth a Tomáš Ulej

Park de Palma, autorské čítanie

Cirkus, v ktorom sa žongluje so slovami! Laco Kerata, Daniela Kapitáňová, Peter Uličný, Karol D. Horváth a Tomáš Ulej v manéži. Možno príde aj Kornel Földvári...

diskusia

17:00
Dmitrij Kapitelman (UA/DE)

17:00
Dmitrij Kapitelman (UA/DE)

Ateliér Svetlík, diskusia

Známy nemecký spisovateľ, novinár a hudobník Dmitrij Kapitelman prvýkrát prichádza na Slovensko. Narodil sa roku 1986 v Kyjeve. Ako osemročný sa s rodičmi presťahoval do Nemecka. Roku 2016 vydal úspešnú knihu Úsmev môjho neviditeľného otca. Nasledovala knižka Formalita v Kijive (2021), za ktorú dostal cenu za najlepší rodinný román. Moderuje Anna Siedykh. Diskusia bude prebiehať v nemeckom jazyku s prekladom do slovenčiny.

diskusia

18:00
Narine Abgarian (AM)

18:00
Narine Abgarian (AM)

Park de Palma, diskusia

Narine Abgarian je spisovateľka a blogerka arménskeho pôvodu, autorka dvanástich kníh, medzi ktoré patria aj u nás populárne romány Z neba spadli tri jablká a Simon (Artforum, 2022). O jej tvorbe, pôvode a špecifickom humore sa s ňou porozpráva prekladateľka Zuzana Bujačková.

diskusia

19:00
Beatrice Salvioni (IT)

19:00
Beatrice Salvioni (IT)

Park de Palma, diskusia

Beatrice Salvioni predstaví román Špina (Literárna bašta, 2023), ktorý bol preložený do 32 jazykov ešte pred oficiálnym talianskym vydaním. Debut spisovateľky Beatrice Salvioni často prirovnávajú k dielam Eleny Ferrante. Tiež rozpráva príbeh nerozlučného priateľstva dvoch dievčat, no jeho atmosféra je iná než v obľúbenej ságe. Francesca každý deň z mosta pozoruje dievča, ktoré sa hrá pri rieke s dvomi chlapcami. V meste ju volajú Špina, je vraj prekliata a prináša nešťastie. Francesca, ktorá pochádza z buržoáznej rodiny, obdivuje jej voľnosť. Uprostred severného Talianska, kde vládne fašizmus a silná mužská ruka, spojí dve celkom odlišné hrdinky nečakané priateľstvo, s ktorým nik nesúhlasí. Tvárou v tvár zneužívaniu a pokrytectvu sa Francesca od svojej novej priateľky učí, aké dôležité je nemlčať a neposlúchať. Spoločne musia čeliť každodenným nástrahám provinčného dospievania, aby napokon obstáli v rozhodujúcej skúške svojho puta a dokázali odporovať násiliu a krutosti.

diskusia

19:00
PIKO

19:00
PIKO

Ateliér Svetlík, diskusia

Kniha Piko mapuje užívanie najznámejších českých drog od prvých varičských bytov v komunistickom Československu po súčasné trendy ako „pikařské instagramy“, drogy vo vylúčených komunitách alebo protidrogová prevencia vo väzení. Diskusia s Pavlom Šplíchalom, autorom knihy Piko, a Jakubom Popíkom, expertom na drogovú politiku.

tanečné predstavenie

20:00
Yuri Korec & Co.: Sapiens Territory

20:00
Yuri Korec & Co.: Sapiens Territory

SUŤ, tanečné predstavenie

Kde sa končí telo a začínajú šablóny, do ktorých ho každodenne vtesnávame? Je vôbec ešte možné ich odlíšiť alebo za tie roky zrástli do neoddeliteľnej skrumáže ako zlomená noha do sadry? Yuri Korec sa v diele Sapiens Territory zaoberá násilím, ktoré na sebe páchame, aby sme zamaskovali, kým sme. Ale aj násilím, ktoré nás chráni pred nami samými alebo okolím, ktoré na nás upiera zrak skoro neustále.

koncert

20:30
Sto múch

20:30
Sto múch

Park de Palma, koncert

Hudobná skupina STO MÚCH vznikla v januári 2005 v Banskej Bystrici. Nositeľom jej myšlienky je hudobník a pesničkár Juraj Haško. Je autorom významnej väčšiny piesní, ktoré sú zaznamenané na doposiaľ vydaných CD. STO MÚCH interpretuje autorskú hudbu. Pri tvorbe piesní a ich interpretácii kladie dôraz na „slovenský spev“ a jeho zrozumiteľnosť, zvukomalebnosť, (inštru)mentalitu členov skupiny neprekračujúcu vlastné možnosti.

Zostava:
Juraj Haško – klávesové nástroje, spev
Maca Vilhanová – alt saxofón, spev a tanec
Lucia Žiaková – spev a tanec
Martin Novák – elektrická gitara
Miroslav Páv – basová gitara
Ján Fiala – bicie

koncert

22:00
MC GEY (CZ)

22:00
MC GEY (CZ)

Sála, koncert

Originalita a nepredvídateľnosť. Človek s prapodivným menom a ešte prapodivnejšími textami, ktoré sa vymykajú predstavám o tom, ako by sa mal raper správať, vyzerať a hovoriť. V roku 2016 vydal kritikou oceňovaný album Rap-Life, na ktorý nadviazal v roku 2020 albumom Rap-life: Epizoda 2. Aktuálne mu vyšiel v poradí už šiesty album s názvom O tatínkovi, který usnul.

afterpárty

23:00
DJky z Brna

23:00
DJky z Brna

Sála, DJ

Do tanca aj na počúvanie hrajú DJky z Brna alias Discofilcky.

NEDEĽA 04.06.

divadlo, detský program

10:15
nevaDIvadlo: Trojruža

10:15
nevaDIvadlo: Trojruža

Park de Palma, divadlo pre deti

Klasická rozprávka od Pavla Dobšinského v neobyčajnom podaní nevaDIvadla. Príbeh, v ktorom skromnosťou prídete k najväčšiemu bohatstvu, láskou premeníte zviera na princa a vďaka trpezlivosti sa všetko zlé na dobré obráti.

Účinkujú: Róbert Máťuš, Lukáš Jurko

workshop – detský program

10:15
Knihátorský rýchlokurz

10:15
Knihátorský rýchlokurz

Žirafa stage, workshop pre deti

Knihátorský rýchlokurz pre deti od 8 do 11 rokov (alebo deti znalé čítania/písania). Odkiaľ sa berú príbehy? Nahliadnime do vrecka múzy a nechajme sa inšpirovať! Vymyslíme, napíšeme, nakreslíme a (možno) aj do knihy zaviažeme. Na workshope sa môže zúčastniť maximálne 30 detí.

prezentácia

11:00
Late BRaKfast s Magdalenou Rutovou

11:00
Late BRaKfast s Magdalenou Rutovou

Sála, prezentácia

Prijmite pozvanie na neskoré raňajky s českou autorkou a ilustrátorkou. Magdalena Rutová vyštudovala ilustráciu a grafický dizajn na univerzite UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Prahe). Je zakladateľka a jediná zamestnankyňa Linostock, prvej fotobanky linorytov (www.linostock.com). Venuje sa portrétovaniu, kresleniu a rytiu, tvorbe literárnych a výtvarných diel. Je autorkou komiksov o Expertovi a jeho obdivovateľoch.

diskusia

12:00
Határ/Hranica

12:00
Határ/Hranica

Kabinet pomalosti, diskusia

O téme aprílového čísla Plavu – literárnej reflexii spoločnej maďarsko-slovenskej histórie sa prídu pozhovárať redaktorka a prekladateľka z maďarčiny Eva Andrejčáková a maďarsky píšuca spisovateľka, literárna historička a pedagogička Anikó N. Tóth. Slovenské čitateľstvo sa s jej tvorbou mohlo zoznámiť vďaka prekladu románu Fényszilánkok (2005, Úlomky svetla, 2016) a v rámci debaty zaznie aj ukážka z jej najnovšej prózy A szalamandra mosolya (2022, Úsměv mloka, 2023) v českom preklade Simony Kolmanovej.

Pouličná krotiteľská šou

11:00 a 13:30
Divadlo Š.E.M.: MorkaDella

11:00 a 13:30
Divadlo Š.E.M.: MorkaDella

areál Novej Cvernovky

Pouličná krotiteľská šou špeciálne vyšľachtených moriek, v ktorej nič nie je tak, ako má byť. Chcete si zajazdiť na MorkaDelle? Musíte vyhrať preteky s morkami. Alebo vás skôr zaujíma vláčik morkáčik? MorkaDella je špeciálne vyšľachtený druh vtáka, ktorý bol objavený na púšti v Gobi. Jej genetiku ovplyvnili také vtáčie legendy ako sú morka, holub, pštros, kačka, hus, sliepka, perlička, emu, bažant, tetrov, plameniak, vták dodo, labuť, sýkorka a učtie aj iné. MorkaDella prináša medzi malých aj veľkých absurdný humor, ilúziu, mystično a kombinuje tradičné a súčasné bábkarské techniky. Počas vstupu sa kŕdeľ moriek pohybuje medzi návštevníkmi a improvizuje s ľuďmi. 

diskusia

12:00
Kapitalks / DAV – próza slovenskej ľavicovej avantgardy

12:00
Kapitalks / DAV – próza slovenskej ľavicovej avantgardy

Park de Palma, diskusia

Ako prebiehalo modernizačné úsilie poprevratovej literárnej generácie a zápas o modernú podobu domácej prózy? Diskusia s Michalom Habajom, autorom knihy Dav, a literárnym vedcom Karolom Csibom.

workshop – detský program

12:00
Leporelo workshop s Marekom Cinom

12:00
Leporelo workshop s Marekom Cinom

Žirafa stage, workshop 

Knižná dielňa LiBRoRuM si pre vás a vaše ratolesti pripravila workshop pod vedením Mareka Cinu s názvom Leporelo. Ako už názov napovedá, bude sa vyrábať vlastné dvanásťstránkové leporelo. Materiál na výrobu je zabezpečený pre pätnástich z vás.

 

diskusia

13:00
FERNANDO PESSOA – humorista, z ktorého tuhne krv v žilách

13:00
FERNANDO PESSOA – humorista, z ktorého tuhne krv v žilách

Sála, diskusia, hudba

Do Oázy v neistote – antológie poézie nadčasového portugalského autora, ktorú zostavil v spolupráci s Ivanom Štrpkom a Richardom Zenithom prekladateľ Peter Zsoldos, vás pozýva Viktor Suchý. Slová doplnia tóny portugalského fada v podaní Eugena Procháca (violončelo) a Any Krsmanovič Vyparinovej (akordeón).

workshop – detský program

13:30
Knihorožka

13:30
Knihorožka

Žirafa stage, workshop pre deti

Dielnička pre malých kreatívnych knihomoľov a knihomoľky. Príďte si vyrobiť svoju vlastnú filcovú záložku do rožka – knihorožku. Ak ešte neviete šermovať ostrou ihlou, nevadí. Môžete si ju vyrobiť aj prepletaním nite v predpripravených dierkach. Na výber máte množstvo aplikácií, ktoré sa dajú jednoducho vymeniť vďaka samolepiacemu suchému zipsu.

slam poetry

13:00
Anatol Svahilec (CZ)

13:00
Anatol Svahilec (CZ)

Park de Palma, slam poetry

Slam poetry teda "Poetry vs. show" v podaní ikony tohto žánru Anatola Svahilca. Český šampión predvedie plynulú hodinovú šou plnú zozbieraných diel, v ktorej sa mieša poézia, fyzické divadlo, tanec svätého Víta a sokolské cvičenie. „Wulkan energii. Wodospad słów. Szaleństwo wyobraźni!“ (...ako hovoria Poliaci).

prednáška

13:00
Potenciál migrácia / prof. Ivan Foletti

13:00
Potenciál migrácia / prof. Ivan Foletti

Kabinet pomalosti, prednáška

Pred sto rokmi svetom otriasli veľké politické, hospodárske, sanitárne a migračné krízy. V ich dôsledku milióny ľudí utekali pred vojnou, hladom a neslobodou. Ich príbehy sú príbehmi ľudskej štedrosti, otvorenosti a sociálnej ochrany, ale, žiaľ, aj sebectva, šikanovania a rasizmu. Prednáška prof. Ivana Folettiho.

diskusia + čítanie

14:00
GEMER Daniela Majlinga

14:00
GEMER Daniela Majlinga

Park de Palma, diskusia + čítanie

Daniel Majling, autor komiksov RUDO a Zóna, ale aj obľúbenej Ruzkej klaziky, uvádza rozsiahly grafický román, ktorý sa odohráva opäť v rodnom Gemeri v jeden augustový deň na konci prázdnin. Autor pri tejto príležitosti zostavil výber ukážok, ktoré prečíta Robert Roth. Moderuje Rudi Rus.

 

diskusia + čítanie

14:00
Medziriadky s Dušanom Vicenom a Dorotou Hinštovou

14:00
Medziriadky s Dušanom Vicenom a Dorotou Hinštovou

Kabinet pomalosti, diskusia, autorské čítanie 

Na autorských čítaniach Medziriadkov sa vždy predstaví jeden etablovaný spisovateľ/jedna etablovaná spisovateľka v tandeme s mladým začínajúcim autorom/mladou začínajúcou autorkou.

Na podujatí BRaK 2023 môžete zažiť diskusiu dramatika Dušana Vicena a oceňovanej medziriadkarky Doroty Hinštovej.

 

diskusia

14:30
Text v meste: Eugen Gindl v knihách

14:30
Text v meste: Eugen Gindl v knihách

Sála, diskusia

Odchod Eugena Gindla, výraznej osobnosti slovenskej intelektuálnej scény, si za ostatný rok pripomíname v dvoch knihách – Proti srsti (Absynt, 2023) a Na hrane možného (KPTL, 2022). V diskusii sa k nim vrátime s Tomášom Hučkom, Jakubom Hubom a so Zuzanou Gindl-Tatárovou. Moderuje Zuska Kepplová.

Podujatie je súčasťou cyklu "Text v meste", ktorý vznikol v spolupráci so Staromestskými kultúrnymi centrami a Staromestskou knižnicou.

diskusia

15:00
History kabinet s Michalom Havranom

15:00
History kabinet s Michalom Havranom

Kabinet pomalosti, diskusia

V špeciálnom vydaní cyklu prednášok History Kabinet, ktoré sa pravidelne konajú v Novej Cvernovke, si pripomenieme prílohu časopisu Mladá tvorba s veľavravným názvom Infarkt. Dočkal sa síce iba 10 vydaní, ale zato mal od začiatku až 13 šéfredaktorov, medzi ktorých patrili Milan Lasica, Július Satinský, Elo Havetta, Marián Labuda, Kornel Földvári, či Tomáš Janovic. O tomto nevšednom satirickom magazíne sa so svojimi hosťami bude zhovárať Michal Havran.

diskusia + koncert

15:30
Advojka – súčasná rómska literatúra / Giľav!

15:30
Advojka – súčasná rómska literatúra / Giľav!

Park de Palma, diskusia + koncert

„Je pravdivá, na nic si nehraje a je syrová, naturalistická. Najdeme v ní kus orální historie.“

Takto charakterizovala rómsku literatúru spisovateľka Stanislava Miková vo veľkom rozhovore v najnovšom čísle dvojtýždenníka A2, ktorý má najnovšie číslo s názvom Rómska literatúra. Diskusie sa zúčastní romistka a reportérka Saša Uhlová, spisovateľka Iveta Kokyová a moderuje ju Laco Oravec. Po diskusii zaznejú rómske piesne v podaní skupiny Giľav!

VÝSTAVY NA BRaKu 2023

výstava


Na začiatku to bolo ako na začiatku, všetko sa však skončilo koncom


Na začiatku to bolo ako na začiatku, všetko sa však skončilo koncom

Zborovňa

 

Výstava ilustrácie, autorských kníh a zinov

Veta, ktorá dala názov výstave, je vyňatá a prisvojená z kartotéky, z knihy textových fragmentov konceptuálneho spisovateľa Leva Rubinštejna: Máma myla mísu (Petrkov 2017). Ťažko s ňou nesúhlasiť. Je to ten typ viet, ktorý keď sa povie, iba zdôrazní niečo zreteľné. Ale týmto vyslovením vedie k uvedomeniu faktického, často banálneho tvrdenia. A navyše je v nej prítomný zvláštny, mne blízky typ humoru. Humoru založeného na vynímaní a izolovaní reality, pomenovávaní niečoho, čo (zdanlivo) pomenovanie nepotrebuje. Veta hovorí o čase, o začiatku a konci, o premene, ktorá je nevyhnutná a prirodzená. Dôležité je však to, čo je „medzitým“.

Zvolil som túto vetu ako lajtmotív pre výstavu, ktorá sa realizuje v rámci jubilejného 10. ročníka bratislavského knižného festivalu BRaK. Výstava prináša spektrum prístupov ku kresbe a k ilustrácii, ktorých výsledkom je médium autorskej knihy alebo zinu. V študentskej „sekcii“ výstavy sa prezentujú práce, ktoré vznikli prevažne v rámci Laboratória ilustrácie pod vedením Tomáša Klepocha na Katedre grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení. Autorský zin, ilustrovaná reportáž, kresbové zaznamenávanie subjektívnych zážitkov (zin TREFA), ale i závažnejších celospoločenských hrozieb (Manuál KK) sú sprístupnené cez pestrý výtvarný rukopis autorov a autoriek. Akcentovanie tém každodennosti až k hyperbolizácii nepovšimnutého sa strieda s témami ohrozenia a krízy alebo zaznamenávania osobných reminiscencií a vzbúr (projekt Rebélia). Dôležitým kritériom selekcie je vzťah k humoru, irónii či zdôrazneniu absurdnej poetiky práve v metóde zviditeľňovania všedného. Niekedy skrátka stačí zaznamenávať videné namiesto vytvárania fikčného sveta. K ironicko-mystifikačným témam s (pseudo)náboženským podtextom (Dominas Verbum Lux) sa v expozícii pridáva aj žáner komiksu s nonsensovým podaním reality (Andrea Cverčková).

Odpozorované trpko-smiešne situácie zo života alebo zachytené udalosti z médií si volí k témam svojej linostockovej databázy česká výtvarníčka a ilustrátorka Magdalena Rutová (linostock.com). Jej ilustrácie nám pripomenú momenty, ktoré sme sami zažili. Motívy komiky a trápnosti sa v jej linorytovej autorskej knihe Meanwhile/Mezitím stretávajú ako večné priateľky. Oslobodenie imaginácie, prelínanie kresbového fragmentu s abstraktnými plochami, šablónami či výstrižkami sú „pracovným postupom“ sprievodu knihy Milorada Pavića: Chazarský slovník, ktorý realizoval ako svoju diplomovú prácu na UMPRUM výtvarník Darjan Hardi. Subtílne ilustrácie ovplyvnené postmoderným textom svoj výtvarný výraz napájajú aj zo zdroja folklórnej fantastiky Paradžanových filmov či stredovekých ikon a nástenných malieb. Súčasťou práce je aj redizajn knihy. 

Medzi začiatkom a koncom je trvanie. To je to, čo ma zaujíma, čomu treba venovať pozornosť. Toto trvanie má rôzne fázy, ale väčšinu z tohto času nazývame „každodennosťou“. Tá je nepochybne inšpiratívna. Je plná momentov, ktoré sa oplatí zaznamenať. Spontánnosť a autenticita rukopisov i záznamov situácií na vystavených prácach pre mňa reprezentujú dychtivú snahu zaznamenať tieto situácie a udalosti. Kým to všetko uplynie. 

Autori a autorky: Viktória Bálintová, Terézia Kontúrová, Sarah Camilla Pekarčíková, Daniela Havrlentová, Lívia Suchá, Barbora Lovíšková, Veronika Porubčanská, Kristián Štupák, Marco Rapant, Namiko Uchnárová, Maximilián Rumanský (študenti/študentky VŠVU realizovali práce v rámci Laboratória ilustrácie pod vedením Tomáša Klepocha), Andrea Cverčková (Bc. práca v Ateliéri voľnej a farebnej grafiky, vedúci práce: Vojtech Kolenčík), Šimon Vlasák, Žofia Fordorová, Pavla Nečásková, Anna Vohralíková, Štěpán Blaschko, Jozes Virányi (študenti/študentky UMPRUM Praha pod vedením Juraja Horvátha), Magdalena Rutová, Darjan Hardi

Kurátor: Ján Kralovič

 

výstava


Ukrajina včera a dnes


Ukrajina včera a dnes

Foyer

Benefičná výstava plagátov ukrajinských ilustrátorov – zisk z predaja je určený ukrajinským organizáciám zabezpečujúcim projekty na pomoc Ukrajine. Výstava spája dva umelecké projekty: prvý odkazuje na umelecký projekt Žltá a modrá, poskytuje pohľad na kultúrne a turistické miesta – a ukazuje sociálne, scénické a historické črty Ukrajiny. Prvý cyklus je postavený vedľa novších diel, ktoré sa venujú súčasnej vojne na Ukrajine na rôznych úrovniach a ilustrujú rozsiahle ničenie, ale aj boj a nádej ukrajinského ľudu. Oba projekty, Vojnový denník i Žltá a modrá, navrhli ukrajinskí ilustrátori, grafickí dizajnéri a výtvarníci. Sú členmi organizácie Pictoric Illustrators Club, ktorú v roku 2014 založili Olena Staranchuk, Oleg Gryshchenko a Anna Sarvira. Cieľom iniciatívy Pictoric Illustrators Club je upriamiť pozornosť na Ukrajinu vo svete prostredníctvom kvalitného ilustračného umenia. V súčasnosti sa tieto výstavy konajú vo viacerých krajinách sveta.

výstava


Vladimir Kazanevsky


Vladimir Kazanevsky

Foyer

Okrem samotnej výstavy svetoznámeho ukrajinského karikaturistu Vladimira Kazanevského sa môžete zúčastniť na komentovanej prehliadke. Porozprávajte sa s autorom, ktorý publikoval svoje diela v mnohých svetových časopisoch a novinách (Washington Post, Nebelspalter, Eulenspiegel, Courrier International a i.). Ústrednou témou vystavovaných kresieb je humor vs. vojna.

výstava


Joan Negrescolor


Joan Negrescolor

Bar

Negrescolor absolvoval štúdium ilustrácie a literatúry pre deti na Escola Massana a EINA University School of Design and Art of Barcelona. Pracoval pre kultúrne inštitúcie, noviny a reklamné spoločnosti. Neskôr sa začal intenzívne zaujímať o obrázkové knihy. V roku 2017 vydal svoju prvú knihu A Cidade dos Animais (Mesto zvierat), ktorá získala medzinárodné ocenenie pre mladých ilustrátorov Zlatý kolovrátok (2017) a cenu Junceda (2018). Bola tiež zaradená do výstavy bolonských ilustrátorov a do katalógu White Ravens. Negrescolor pôsobí v Barcelone, kde okrem iného spolupracuje s rôznymi kultúrnymi a spoločenskými iniciatívami.

FOTOGALÉRIA BRaK 2023